Yöresel Serpme Kahvaltı

Yıllardır, “Gaziantep’te nerede ne yenir”, “Gaziantep’te nerede kahvaltı yapılır” sorularının cevabının Orkide Pastanesi olmasının birçok nedeni var. Bunlardan belki de en önemlisinin hikâyesinden bahsedeceğiz bugün; Yöresel Gaziantep Kahvaltısı.

Gaziantep’te eskiden beri pazar günleri aile kahvaltıları yapılır. Bu kahvaltılarda, geniş aile, mesire alanlarında toplanır ve herkes birkaç çeşit kahvaltılık hazırlayıp getirirdi. Yöresel Gaziantep kahvaltısını hazırlarken işte bu aile kahvaltılarından ilham aldık. Bu çeşit çeşit lezzetleri yıllardır misafirlerimize büyük bir titizlikle sunuyoruz.  Bu sayede, bugün, Gaziantep’i ziyaret eden yerli-yabancı turistlerin ilk durağı, Orkide Pastanesi. 

Peki, Yöresel Serpme Kahvaltımız’ın içinde neler var?

Ürünlerin tazeliği açısından mevsimine göre, gününe göre hatta bazen şubelerimize göre bile değişmekle birlikte yöresel kahvaltımızın içerisinde genel olarak aşağıdaki lezzetleri bulabilirsiniz;

Antep Peyniri: Diğer peynir çeşitleriyle birlikte misafirlerimize ev yapımı Antep Peyniri sunuyoruz. Antep peyniri geleneksel olarak Gaziantep ilinin meralarında otlatılan küçükbaş hayvanların sütlerinden yapılan bir peynir çeşididir. Üretimde sadece koyun veya sadece keçi sütü kullanılabildiği gibi, %50 koyun ve %50 keçi sütü karışımı da kullanılabilmektedir. Antep Peyniri’nin görünümü homojen, gözeneksiz, pürüzsüz, sıkı, kesilince ufalanmayan, yarı sert, esnek, ağızda kolayca dağılan ve görünümü temizdir. Antep Peyniri düzgün olmayan oval (el ayası benzeri) bir şekle sahiptir. Bu şekil peynirlerin geleneksel olarak avuç içerisinde şekillendirilerek üretilmesinden kaynaklanır.

Peynirli ve Tarhınlı Börek: Antep peyniri, kaşar karışımını tarhınla tatlandırdığımız bir böreğimiz.

Kabak Böreği: Kabak mücverinin içiyle hazırladığımız ve sıcak sıcak servis ettiğimiz bir börek.

Zeytin Piyazı: Bölgede yetişen yeşil zeytinlerle ve kendi yapımımız nar ekşisi ile hazırladığımız, Gaziantep cevizi ile süslediğimiz piyazımız.

Nohut piyazı: Et suyunda haşlanmış nohutlarımız, yeşillikler ve kendi yapımımız sumak ekşisi ile hazırlanan piyaz.

Maş ve Börülce Piyazları: Yine et suyunda haşlanmış maş ve börülce ile hazırlanan piyazlarımız.

Lor Peyniri Piyazı: Antep peyniri yapımından çıkan peynir altı suyundan elde edilen lorlarla hazırladığımız piyaz.

Antep Peyniri Piyazı: Antep peynirini domates, salatalık ve zeytinle harmanlayarak hazırladığımız piyaz.

Cacıklı ya da Domatesli Arap Köfte: Mevsimine göre pirpirim (semiz otu) ya da pazı ile hazırlanan üzerine bulgurlu arap köfteleri eklenen lezzet.

Ispanaklı Fellah Köfte: Ispanak ve mini arap köfteleriyle hazırlanan çeşidimiz.

Patlıcan Piyazı: Kızarmış patlıcanları yeşillikler ve baharat karışımımız ile sunduğumuz lezzet.

Yoğurtlu Patates salatası:  Yoğurt ve baharatlı haşlanmış patatesler.

Ciğer Kavurma: Gaziantep’in geleneksel kahvaltı lezzetlerinden biri olan ciğer kavurmayı, aile tarifimize göre özellikle mevsiminde ve hafta sonları sunuyoruz.

Simit Aşı: Gaziantep’te bulgurun küçüğüne simit denir. Eskiden beri doyurucu özelliği sebebiyle Gaziantep mutfaklarının demirbaşı bu lezzeti, bazen ciğer kavurma yerine hafta sonu kahvaltılarında sunuyoruz.

Haylan Kabağı Reçeli: Mevsiminde toplanan haylan kabağı ve Antep fıstığı eşliğinde, aile tarifimizle hazırlanan ve Orkide Pastanesi ile özdeşleşen reçel çeşidimiz.

Kayısı ve Elma Reçelleri: Hepsini aile tarifimizle hazırladığımız, tadan misafirlerimizin vazgeçemediği reçellerimiz.

Sahan Kaymağı: Taze sağılan süt kaynatıldıktan sonra üzerinden toplanan kaymağa sahan kaymağı denir. Eskiden sahanlara konulduğu için bu kaymak, Sahan Kaymağı olarak adlandırılmaktadır.

Bunların haricinde söğüş tabağımız, mevsiminde toplanıp saklanan domateslerimizle hazırladığımız sos eşliğinde ev yapımı patates kızartması, haşlanmış yumurta, karışık kızartma, siyah zeytin, bal gibi lezzetlerimiz masamızı süslüyor.

Taş fırınımızda hazırladığımız balon ekmeğimiz, taş fırın simidi, mahlepli Halep Kahkesi, mısır ekmeği ve sınırsız çay eşliğinde görkemli bir kahvaltı deneyimi için sizi de bekliyoruz.

Yöresel Serpme Kahvaltımıza eşlik eden ekstra Gaziantep kahvaltı lezzetleri ise başka bir yazının konusu.

Güvenlik

Haberlerden Ve Fırsatlardan Hemen Haberdar Olmak İçin Abone Ol